موضوعات پربازدید

مسائل پسران
مسائل دختران
مسائل روز
جدیدترین ها
منتخب مدیر

جستجو در خانواده برتر با گوگل

هدیه ندادن بهتر از هدیه دادن های آنچنانی ...!

 • 22:58
 • 209

یا مناسب نبودن شرایط مالی که باعث میشه هدیه هایی رو انتخاب کنیم که تنها بخواهیم رفع تکلیف کرده باشیم اما غافل از این که همین هدیه ی نامناسب باعث سرخوردگی هدیه دهنده یا هدیه گیرنده میشه ، مثلا در روز معلم هر دانش آموزی دوست داره یک هدیه به عنوان پاس داشت به معلمش بده اما به دلایلی خانوادش بانی تهیه هدیه میشه ،اما باید در نظر گرفت تکریم معلم تنها به هدیه دادن معطوف نشده که هر هدیه ای رو برای این مناسبت تهیه کرد مثلا خرید لباس زیر !
یا برای روز مرد خرید جوراب!
برای تولد کودک پارچ و لیوان!
یا برای جهاز دیدن عروس، بردن سرویس چینی بیست سال قبل که از کنج کمد دراومده باشه !
یا خرید لباسی که یا اندازش نیست یا با سلیقه ش نمی خونه !
و...
پس هدیه ندادن بهتر از هدیه دادن های آنچنانیه ،عوض هدیه دادن اگه بودجه شو نداریم میشه به گرمی با طرف دست داد و براش آرزوی بهترین ها رو کرد.

مطالب مرتبط :


(کل 11 توسط 3 نفر)

(7) دیدگاه ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

کد امنیتی رفرش
FaAh مهمان
1403/03/06
سلام
خب بنظر من به جای اینکه به نوع هدیه نگاه کنیم بهتره به نیت پشتش نگاه کنیم.
وقتی یه نفر برای من هدیه میگیره مطمئنا برام ارزش قائل شده و در واقع هر چی در توانش بوده برام آورده. و این هدیه دادن رو زمانی میشه بد دونست که من و بقیه افرادی که اون هدیه و هدیه دهنده رو میبینن مطمئن بشیم که طرف قصد و نیت بدی داره.
به جز این بنظرم اون نیت طرف مقابل ارزشمند تر از نوع هدیه هست.
مثلاً گرفتن جوراب برای روز مرد یا مثلا روسری برای روز زن یا خرید فقط یه شاخه گل بد نیست و اتفاقا نشون میده که طرف مقابل به فکرش بوده و براش ارزش قائله. به جای اینکه بره به یه مغازه لباس مردونه و بگه نمیدونم هر چی بنظرتون خوبه بدین. یا بره گل فروشی و یه دسته گل گرون قیمت بگیره ولی بگه خودتون هر چی صلاح میدونین بذارین
در کل دقت زیاد به گران قیمت بودن هدیه باعث میشه که اون نیت خوب از بین بره و تبدیل به یه تکلیف و وظیفه بشه که طرف مقابل مجبوره بره کلی بگرده تا بتونه یه هدیه ای پیدا کنه که بنظر من خوب باشه.
و اینطوری رفته رفته اون حس خوب هدیه دادن از بین می‌ره و تبدیل به اجبار و وظیفه میشه.
مثلاً برای من یه شاخه گل که فرد هدیه دهنده با علاقه و عشق خریده با ارزش تر از یه ادکلن گران قیمت هست که از روی وظیفه خریده.
یا یه دانش آموز که یه نقاشی به مناسبت روز تولد هدیه بده که خودش نقاشی کرده با ارزش تر از یه چیز باارزش و قابل استفاده هست.
البته این نظر من بود.
مهندس منطقی مهمان
1403/03/06
سلام خب اینم بالاخره نظر محترمی هست. هرچند که این موضوعات شاید اونقدری اهمیت نداشته باشن که براشون پست بذاریم ولی احتمالا دغدغه شما بوده به هر حال.
اما نکاتی را در تکمیل صحبت هاتون میگم:
۱- هدیه دادن آدابی هم داره و الزاما نباید به همه هدیه داد. مثلا هدیه دادن یک خانم به آقای نامحرم(فامیل،همکلاسی، همکار و...) و بالعکس کلا کار درستی نیست و وجهه خوبی هم نخواهد داشت. و بدونیم این کارا اصلا کلاس نداره!
۲- خوبه که توی هدیه دادن حد و حدود را رعایت کنیم. مدام هدیه دادن یک جور الزام و یکنواختی ایجاد می کنه.
۳- باطن و معنای هدیه دادن و هدیه گرفتن را در نظر بگیریم و زیاد در قید ارزش مادی اون نباشیم (مگر اینکه در شرایطی نوع هدیه صرفا به منظور رفع تکلیف باشه و این موضوع کاملا به چشم بیاد). مثلا هدایایی که خانواده عروس و داماد بهشون میدن، باید حالتی باشه که محترمانه باشه که برای یک طرف احساس کوچک شمردن به وجود نیاد. ( الزاما هدیه گران قیمت منظور نیست).
اگر نکته ای از قلم افتاده دوستان بگن.
موفق باشید...
هانیه خوناب شفق مهمان پاسخ به مهندس منطقی
1403/03/06
سلام
شما آقا هستید، اگه خانم بودید متوجه عمق قضیه میشدید ، بعضی از همین هدیه دادن ها باعث طلاق هم شده ،باعث قطع کامل رابطه شده چرا؟ اگه طرف بهم اهمیت میداد ابن جور هدیه ها رو نمی داد ،من خودم به شخصه از هدیه گرفتن ناراحت میشم هر وقت یه مناسبتی بگیرم عنوانش رو نمی گم فقط میگم یه دورهمی گرفتم که چند ساعتی کنار هم باشیم ،بازم ممنون که به پستی که گذاشتم نظر دادین مابقی پست ها رو هم نظر بدین استفاده کنیم.
مهندس منطقی مهمان پاسخ به هانیه خوناب شفق
1403/03/07
سلام خواهش می کنم؛ برای همین اون ۳ نکته را داخل نظرم بیان کردم. اشاره کردم هدیه دادن هم آدابی داره. لذا گاهی هدیه ندادن بهتر از دادن هر نوع هدیه ای تحت هر شرایطی و به هر شخصی هست!
صرفا به عنوان مثال به شخصه من اگر زمانی به مجلس سطح بالایی دعوت بشم که از ارزش بالایی برخوردار باشه و یا شخص مورد نظر سطح و توقعات خاصی داشته باشه و بدونم مثلا هدیه ی من در مقابل دیگران ممکنه خیلی کوچک جلوه کنه، ترجیح میدم کلا به اون مجلس نرم. در اینجا حفظ آبرو برای یکی مثل من از اولویت برخورداره.
همچنین از نظر من، وقتی برای کسی ( به جز همسر و نزدیکان صمیمی که باهاشون راحت تریم) هدیه ای تهیه می کنی، خیلی مهمه که درخور سطح و شأن اون شخص باشه. وگرنه حتی ممکنه توهین تلقی بشه و شخصیت خود آدم هم گویا به سخره گرفته میشه.
هانیه خوناب شفق مهمان پاسخ به مهندس منطقی
1403/03/07
طبق نوشته ی شما : (* به شخصه من اگر زمانی به مجلس سطح بالایی دعوت بشم که از ارزش بالایی برخوردار باشه و یا شخص مورد نظر سطح و توقعات خاصی داشته باشه و بدونم مثلا هدیه ی من در مقابل دیگران ممکنه خیلی کوچک جلوه کنه، ترجیح میدم کلا به اون مجلس نرم. در اینجا حفظ آبرو برای یکی مثل من از اولویت برخورداره.*)


پس با این حساب پستی که من انتخاب کردم زیاد هم بیراه نبوده درسته؟
من صرفا هر چی که برای پست گذاشتن انتخاب می کنم طبق هر انچه که به دفعات تکرار شده و میشه رو ،روش فکر می کنم و ارسال رو می زنم ،
و تنها تلاش من هر چند به ثمر نرسه ،واسه خاطر اونه که دوستی ها به هیچ و پوچ به هم نریزه ،و همیشه معیار ارزش من انسانیت بوده و نه چیز دیگه .
بازم لطف کردین ،ممنون
مهندس منطقی مهمان پاسخ به هانیه خوناب شفق
1403/03/07
این رو در باب موضوعی که مطرح کردید بیان کردم. قبلا هم گفتم منظورم از بی اهمیت، سوال شما نبود بلکه حساسیت بیش از حد روی هر موضوعی را حتی برای خودم نادرست می دونم. پس تکمیل می کنم: من خیلی روی هدیه دادن و گرفتن دارای حساسیت نیستم ولی اگر در شرایطی که گفتم قرار بگیرم، کلا نرفتن را ترجیح میدم. همین پاک کردن صورت مسئله هم می تونه گواهی برای این باشه که خودمو درگیر این تشریفات نمی کنم!
خواهش میکنم. موفق باشید...
هانیه خوناب شفق مهمان پاسخ به مهندس منطقی
1403/03/07
ببخشید بازم میگم شما خانم نیستید درک کنید ،این موضوع برای خانم ها مطرحه ،چطور شما آقایون البته بعضی هم پیوست بدم تنها با یه کت شلوار چند تا عروسی میرید ولی ما خانما باز بعضیامون حالا لباس چی بپوشم دغدغه مونه ،باور بفرمایید بابت همین هدیه دادن ها کار به طلاق کشیده شده شاید شما اقایون یه بهانه بیارید برای نرفتن و در این بین کادو اینا اصلا به چشم نیاد ،ولی اگه ما خانما بهانه بیاریم یه طوری میشه،
خودم تو مراسمی بودم که کادوها رو برای حضار باز میکردن اونا هم کف می زدن یه کادو که باز شد خیلی به طور تمسخر گفت یه دست کوچولو با دو تا انگشت بزن براش ،اون طرف عین لبو شد بعد یه چند نفر قهر و اینا الان سالهای زیادی هست در حالت قهرن
بازم از شما ممنونم از فرمایشات شما استفاده می کنیم موفق باشید
به قول و رسم وبلاگ قبلی بعضی ها *

آمار و اطلاعات خانواده برتر

 • کل مطالب : 228
 • کل نظرات : 1588
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 59
 • آی پی امروز : 197
 • آی پی دیروز : 331
 • بازدید امروز : 806
 • باردید دیروز : 1,670
 • گوگل امروز : 36
 • گوگل دیروز : 69
 • بازدید هفته : 11,082
 • بازدید ماه : 38,157
 • بازدید سال : 131,730
 • بازدید کلی : 131,813